Modern Dans MEB Diplomalı
Dilek Bale Dilek Bale Dilek Bale
MEB Onaylı Modern Dans Bölümümü kayıtlarımız başlamıştır.

 Programın içeriğinde modern dans teknikleri, doğaçlama, kontak doğaçlama, ritim, koreografi, kompozisyon, yaratıcı drama, dans tarihi ve kondisyon çalışmaları yer almaktadır. Çocuklar ve yetişkinler için ayrı sınıflar oluşturulmaktadır. Bölümler aşağıdaki gibidir.

1. Modern dansa hazırlık kurları (4 yıl) (7-14)
2. Modern dans bölüm kurları ve üniversite modern bale bölümlerine hazırlık kurları (4 yıl ) (14 yaş ve üstü)
3. Yetişkinler için modern dans kursu sertifika programı (4 yıl) ve hobi dersleri

Kurları tamamlayan öğrenciler MEB onaylı sertifika alırlar.
 
Dilek Bale Dilek Bale Dilek Bale

Hedeflerimiz:

• Hareket kalitesinin ve teorik bilginin artmasını, sanatsal becerilerin doğru şekilde kullanılması,
• Festival-resital ve dans organizasyonlarında bireysel veya grup olarak yer almak,
• Kendi ritmini duyarak bedeniyle özgün yorumlar geliştirebilmek,
• Bireysel olarak kendini ifade ederek toplum içinde özgüvenin sağlamak,
• Eğitimi ve eğlenceyi bir arada yürütebilmek,
• Teşvik ve karar verme becerilerini geliştirerek hayal gücünü ortaya çıkarmak,
• Yaratıcı ve estetik gelişimi sağlamayı hedef almaktayız.

Street Jazz / Hip-Hop

“Hip-hop“ dansı “Hip-hop” müziği ile yapılan sokak dans stilidir. Jazz ve Hip-hop stilinin karışımına ise Street Jazz denir. Kursumuzda Hip-hop ve Street Jazz dersleri yurt içinde ve yurt dışında koreograf ve dansçı olarak 1.lik ödülleri almış ARDA LEK tarafından verilmektedir.

1970’lerde Amerika’da ortaya çıkmıştır. “Breaking” , “Locking” , “Popping”, “Tutting”, “Robotic” ve “Electro” stillerinden oluşur. “Hip-hop”, “jazz dansı” stilinden etkilenerek yaratılmıştır. Klasik dansçılar, gençlerin sokaklarda eğlenmek için yarattığı hareketlerden esinlenilerek “hip-hop” tarzını dans stüdyolarına taşımışlardır.

1990’lardan itibaren televizyon şovları ve filmlerle bu dans daha da geniş kitlelere yayılmıştır. “The Grind”, “Planet B-Boy”, “Rize”, “StreetDance 3D”, “America's Best Dance Crew”, “Saigon Electric”, “Step Up” filmleri önemli “hip-hop” filmleridir. “Hip-hop” özellikle Fransa ve Amerika’da yaygındır. Fransa’da , “Juste Debout”,adı verilen uluslararası “ hip-hop” dans yarışması yapılmaktadır. “ Battle of the Year” adlı yarışma da “hip-hop” takım yarışmasıdır. İngiltere’de de “The UK B-Boy Championships” “World Street Dance Championships” adlı dans yarışmaları yapılmaktadır. Serbest dans stiline dayanan “hip-hop” tarzı çoğunlukla doğaçlama dans tekniğine dayalıdır.

Dilek Bale Okullarında “hip-hop” dersleri, çocuklarda ve gençlerde hızlı hareket etme, enerjilerini serbest bırakma, yoğunlaşma ve müziğin ritmine uyumlu bir şekilde dans etme becerilerini kazandırmayı amaçlar. Bu dans tarzı sağlam bir vücut yapısı gerektirir. Kondisyonu arttırır ve vücudu şekle sokar. Uzun süreli ve çok hareketli olduğundan vücudun forma girmesine de yardımcı olur.

Lise ve ileri dönem öğrencilerimiz yaratıcı projeler üzerinde çalışmakta ve hazırladıkları projeleri yıl sonu resitallerinde sunabilmektedir. Orta dönem (ilköğretim)bitirme sınavlarında emprovizasyon (doğaçlama) dersi ve sınavı için birçok öğrencimiz çağdaş modern bale ya da modern dansı işleyerek koreografiler hazırlamaktadır. Böylece, Dilek Bale okulu öğrencileri hem dansçı olabilmek için gerekli eğitim ve tecrübeyi kazanmakta hem de koreografi çalışmaları hazırlayarak deneyim kazanmaktadırlar.

Modern Dansın Kökleri:

Leonardo da Vinci '' Hareket bütün hayatın nedenidir.'' demiştir. Modern Dans, 20. yüzyılın başlarında Almanya ve Amerika'da gelişmeye başlayıp günümüze kadar gelen bir dans türüdür. Modern dans, sanatın her dalından bir şeyler alarak yaratıcılığı ön plana çıkararak belirli kalıpların dışında yapılan bir dans sitilidir. İsadora Duncan, Loi Fuller, Ruth St Densa, Dorris Humphrey ve Amartha Graham kendi tekniklerini geliştirerek Amerikan modern dansın temellerini atmışlardır. İnsanlar konuşma becerilerini geliştirmeden önce hareket ederek iletişim sağlamışlardır. En ilkel zamanlardan en gelişmiş dönemlere kadar hep dans etmişler ve hep bir arayış içerisinde olmuşlardır. Modern Dansın öncüleri, geleneksel hareket dilini terk edip, özgür anlatım amacıyla yola çıkarak insan bedeninin tüm olanaklarını, belirli kalıpların koyduğu sınırlara bağlı kalmaksızın özgürce kullanmak istemişlerdir. Günümüzde dans, düşünsel ve estetik yapıyı öne çıkaran bir anlatım biçimidir.

Klasik Bale Bölümünde Modern Dans Dersleri:

Klasik bale eğitimi temeldir. Modern dansa başlamadan önce veya modern dansla birlikte klasik bale eğitimi alan öğrenciler daha iyi bir gelişim gösterirler. Dilek Bale Okulları Klasik Bale bölümü öğrencileri de yuva (okul öncesi) sınıflardan itibaren modern dans dersleri de görmektedirler. Klasik bale bölümü lise ve ileri dönem öğrencilerimiz yaratıcı projeler üzerinde çalışmakta ve hazırladıkları projeleri yılsonu resitallerinde sunabilmektedir. Orta dönem (ilköğretim)bitirme sınavlarında emprovizasyon (doğaçlama) dersi ve sınavı için birçok öğrencimiz çağdaş modern bale ya da modern dansı işleyerek koreografiler hazırlamaktadır. Böylece, Dilek Bale okulu öğrencileri hem dansçı olabilmek için gerekli eğitim ve tecrübeyi kazanmakta hem de koreografi çalışmaları hazırlayarak deneyim kazanmaktadırlar.

11 Haziran 2011 Mustafa Kemal Kültür Merkezinde yapılan 44. yıl resitalimizde sahnelenen modern danslardan bölümleri izlemek için  tıklayınız.

Modern Danslar 1  Modern Danslar 2   Modern Danslar 3

ARDA LEK,  16 Nisan 2011 Cumartesi günü Caddebostan Kültür Merkezi' nde bu sene 3. sü düzenlenen "Liseler Arası Dans Yarışması" nda  "En İyi Erkek Dansçı" ödülüne de layık görülmüştür. 

23 Mayıs 2010 tarihinde Mustafa Kemal Kültür Merkezi yapılan 43. yıl resitalinde Lise 3. sınıf öğrencisi Arda Lek'in hazırladığı Michael Jackson Show büyük bir ilgiyle izlendi ve beğeni topladı. Arda Lek'in başarılı performansı TV ye de yansıdı.